29.07.2017 00:15

Dětská obezita versus dětská výživa

 

  Co si představit pod pojmem  dětská výživa?

 

Někomu proběhne hlavou zeleninová kašička, jinému neslané nemastné jídlo téměř bez chuti. Pokud budeme přemýšlet dále, může nás napadnout "nepříjemné" podávání rybího tuku nebo krupičky a kašičky. Poslední dobou stále více používané "Corn Flakes" nebo Müsli. toto je zatím v pořádku.

Bohužel, tak jak se mění doba, tak se mění i chutě a návyky našich dětí.

 

Kdo za to může?

Odměňujeme čokoládou, sladkostmi, necháme je dívat se na televizi. Víc, než je zdrávo. Bohužel televizní pořady jsou proloženy reklamou. Kde nám dělají chuť. Většinou se však jedná o pochutiny, které mají minimální výživovou hodnotu, zato energeticky jsou tyto pochutiny maximálně nabité. Kde je chyba? Říká se, že děti potřebují spoustu energie, protože rostou, běhají, atd. Vzpomeňme si však na dobu cca 15 - 20 let zpátky. Najdeme rozdíl? Myslím, že ano. Hlavní rozdíl vidím v tom, že nebylo tolik pochutin, co dnes. Energie z potravin bylo mnohem méně. Oproti tomu neexistovalo tolik možností, jak dnes. Vysvětlím. Zhruba před 5 lety jsem položil otázku 10 - ti letému Honzíkovi, který trpěl nadváhou a hledal se svou maminkou radu. Zeptal jsem se ho, zda rád sportuje. Jeho odpověď byla: "jasan, ze sportů, mám nejraději hokej a fotbal". Ptal jsem se dále a s kým a kde hraješ fotbal? No přece s klukama přes internet? Co na to říct...

 

Neumíme si odepřít zbytečnosti, ale pak hledáme řešení. Například pošleme své děti do lázní nebo na nějaký ozdravný tábor. Děti se nám vrátí, dokonce zdravější, hubenější a ejhle uplyne pár týdnu. A kila jsou zpátky. Takže výsledek? Pro jistotu je necháme vyšetřit, zda nemají špatnou štítnou žlázu, zpomalený metabolismus nebo tak něco...

Raději se podívejme, jak to bylo dříve.

Určitě si vzpomenete na své mládí, kdy se přišlo ze školy. Taška s učením skončila za dveřmi a co nejdříve se běželo ven. Z venku nás museli volat a to i vícekrát! Nebyla možnost sedět u počítače, zato se více běhalo, sportovalo, hrály se různé hry. Dokonce ani prázdné kalorie z bonbónu a čokolád neměli čas na to, aby se usadili někam do podkoží. Ve třídě bylo jedno max. 2 děti, které měli mírnou nadváhu, obézní dítě bylo vyjímkou a samozřejmě středem pozornosti.

 

Pokud jde o dnešní dobu, je to trochu naruby.

Nejvíce volného času tráví děti u televize a počítače. Za odměnu dostanou brambůrky a čokoládu, no a když je náhodou potkáte např. na bazéně. Tak nejspíš budou zrovna stát ve frontě na párek v rohlíku nebo Hamburger.

Výsledkem je dětská nadváha či obezita. Štíhlé čím dál více ubývá! Za to přibývá zdravotních problémů spojené s nedostatečnou výživou a hlavně nadváhou.  

A co na to rodiče? 

Někteří, říkají: "moje dítě nechce nic jíst, tak jsem rád, že aspoň sní ten párek". Jiní říkají: "tu nadváhu má geneticky danou, my jsme celá rodina taková". (asi tušíte, jak se všichni stravují) 

A co téma potravinových doplňků?

Jen to ne! V žádném případě nechci nic takového užívat, vždyť to není přirozené! Aha a co hranolky, burgry a slazené nápoje - to je dle vašeho názoru přirozené? Nebo je přirozené koupit červené rajče v zimním období? 

Takže, kde skrývá pravda?

Jak se říká: " Všechny cesty vedou do Říma" 

Pravdou je, že některé jsou delší, jiné kratší. Některé jsou krásné, jiné trnité. Vyberme si sami, kterou cestou půjdeme.

Závěrem:

Pokud našim dětem, budeme dávat dostatek vyvážené stravy. Tím se myslí, né co do množství, ale raději kvalitní. Nebudou hledat další zdroje nesmyslné energie v pochutinách.

Genetika totiž začíná v kuchyni!

A  jak se říká: "Učený z nebe nespadl".

Není špatně, že něco nevím. Špatně je to, že vím a nedělám to! Nebo, že se nezeptám.

Ten kdo hledá, vždy najde. 

 

> Zde Vám rádí pomůžeme najít novou cestu.

 

—————

Zpět


Kontakt

Centrum Vitality Na Dlani

Věra Gavarová
IČ: 87583496

Pražákova 217/5
Ostrava-Mariánské Hory
709 00


(+420) 724 853 626